Britský vesnický lékař Edward Jenner učinil úspěšný pokus s naočkováním dítěte kravskými neštovicemi coby ochranou proti pravým neštovicím.
Švýcarský podnikatel a humanista Henri Dunant inicioval v Ženevě založení organizace Červený kříž v Ženevě. Již v roce 1868 byla založena česká pobočka. První předsedkyní Československého červeného kříže (od roku 1918) byla Alice Masaryková.
Bacil způsobující tuberkulózu objevil a popsal Robert Koch, který za tento objev v roce 1905 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.
Německý fyzik Wilhelm Röntgen objevuje elektromagnetické záření s krátkou vlnovou délkou, jež nazval paprsky X.
Radioaktivitu objevil francouzský fyzik Henri Becquerel u solí uranu. Na objasnění podstaty radioaktivity a léčbě rakoviny se zásadní měrou podíleli manželé Marie Curie-Skłodowska a Pierre Curie.
Americká genetička Nettie Stevens objevila v roce 1905 díky pokusům množení s moučnými červy pohlavní chromozomy. Ty se později začaly označovat jako chromozomy X a Y.
Český lékař Jan Janský prokazuje existenci čtvrté krevní skupiny (AB). Navázal tak na práci vídeňského lékaře Karla Lindsteina, který identifikoval různé typy červených krvinek a podle nich stanovil i základní krevní skupiny (A, B, 0).
V posledním roce války vypukla chřipková epidemie, která se s návratem vojáků z bojišť vyvinula v celosvětovou pandemii. Vyžádala si až 50 milionů obětí, čímž se zařadila mezi nejsmrtonosnější epidemie v dějinách lidstva.
Kanadským vědcům Fredericku Bantingovi a Charlesi Bestovi se podařilo izolovat hormon inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi, a proto se podává jako lék diabetikům. Helen Murray Free v roce 1945 vymyslela jednoduchý glukózový test, který lidem umožnil hlídat si hladinu glukózy v krvi.
Skotský lékař Alexander Fleming poprvé popsal látku, která brání množení mikroorganizmů. Izolovat a vyrobit penicilín se ale podařilo až během druhé světové války.
Za pandemie španělské chřipky ještě očkování proti chřipce k dispozici nebylo, bylo objeveno až ve 30. letech. Virus chřipky se rychle mění, proto je třeba se pro maximální ochranu nechat každý rok přeočkovat.
První úspěšnou transplantaci ledviny v historii provedl americký chirurg Richard Lawler. Ledvina se stala prvním transplantovaným orgánem u člověka. První transplantace u nás proběhla v roce 1961 v hradecké nemocnici.
Italská vědkyně Rita Levi-Montalcini objevila v roce 1952 nervový růstový faktor. Odhalila zákonitosti fungování nervového systému a přispěla k pochopení stařecké demence či některých nádorových onemocnění.
Molekula DNA byla objevena už v roce 1869, její strukturu se však podařilo vyzkoumat až v roce 1953. Tu správně určili Američan James Watson a Brit Francis Crick, kteří využili výsledků anglické vědkyně Rosalind Franklin.
Vakcína proti dětské obrně byla vyvíjena od 30. let. Jakmile byl v 50. letech zaznamenán úspěch, byla spuštěna intenzivní očkovací kampaň. V ČSR byla jako v jedné z prvních zemí na světě dětská obrna vymýcena (1961).
Švédský lékař Åke Senning implantoval první kardiostimulátor, který měl průměr hokejového puku a vážil přes dva kilogramy, pacientovi, který trpěl poruchou srdečního rytmu.
Americké úřady schválily v roce 1960 první antikoncepční pilulku jménem Enovid na světě. V roce 1965 byla v Československu registrována pilulka pod názvem Antigest, jako první v celém východním bloku.
Český vědec Otto Wichterle si svépomocí sestrojil tzv. čočkostroj a podomácku vyrobil první prototypy kontaktních čoček.
První úspěšná transplantace srdce byla provedena jihoafrickým chirurgem Christiaanem Barnardem v Kapském Městě. V Československu je toto prvenství datováno rokem 1984, zasloužil se o něj tým prof. Firta v pražském IKEM.
První ohnisko bylo objeveno v Hongkongu a virus se poté rozšířil po celém světě. Během dvou let zabil až milion lidí.
V roce 1977 proběhl první úspěšný pokus o mimotělní oplodnění a v červenci následujícího roku se narodila Louise Brown. V tehdejším Československu přišlo první dítě ze zkumavky na svět už v listopadu 1982.
Francouzský vědec Luc Montagnier v květnu 1983 publikoval v americkém časopise Science objev viru, který způsobuje nemoc AIDS. Světová zdravotnické organizace pro něj zavedla označení HIV.
Excimerový laser pro korekci rohovky byl poprvé využit profesorem v roce 1986. První laserová operace očí metodou LASIK byla provedena v roce 1990.
Leksellův gama nůž je integrovaný systém, který se využívá v stereotaktické radiochirurgii. Je založen na fokusovaném gama záření z velkého počtu radioaktivních zdrojů.
Prvním savcem úspěšně naklonovaným, tedy geneticky identickým s předlohou, ze somatické buňky dospělého jedince byla ovce Dolly.
Virus ebola způsobující krvácivou horečku se poprvé objevil v roce 1976 a od té doby čas od času způsobí epidemii. Ta dosud nejvážnější spadá do 10. let 21. století.
První případ covidu-19 byl identifikován v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Od té doby se virus rozšířil po celém světě. Takzvané koronaviry, původně infekční jen pro zvířata, způsobovaly zpočátku u lidí jen o běžné nachlazení, od roku 2000 jsou však zdrojem vážnějších respiračních chorob (SARS, MERS).